Aпдејт на AUTODATA во Ноември

Најдобрата датабаза за сервисни работилници во Европа –  Autodata, континуирано ја обновува базата на податоци за сите нови возила за кои добива информации. Какви обновувања (апдејти) за најновите модели на возила, модели, апдејти од производителите на техничките информации и какви нови модули и подобрувања на функционалноста се направени во Ноември 2021?

НОВИНИ ВО AUTODATA ЗА ПАТНИЧКИ И КОМЕРЦИЈАЛНИ ВОЗИЛА  

Во Autodata беа внесени 1,369 обновувања на техничките податоци, вклучувајќи ги времето за вршење на одредени сервисни операции, процедури за акумулаторите, сервисни интервали, Системи за надгледување на притисокот во гумите (TPMS), мрежни дијаграми, параметри за подесување геометрија на тркалата (центрирање), точки за поставување на дигалката, клучно програмирање, поправки и булетини, електрични паркирни сопирачки, куплунзи и повеќе. Оваа серија на апдејти опфаќа 19 варијанти на новите модели.

Обновени бензински и дизел возила во овој месец :

Cupra Leon (KL1/KL8) (20-) 2 (2020-2021), Dacia Duster (H79) (10-18) 1.5 dCi (2010-2016), Jeep Compass (17-) 1.3 T-GDI (2020-2021), Kia Picanto (17-) 1 DPi (2020-2021), Kia Stonic (17-) 1.25 DPi (2020-2021), Land Rover Range Rover Sport (L494) (13-) 5 Supercharged (2017-2020), Mini Clubman (F54) (15-) 2 JCW (2019-2021), Mini Countryman (F60) (17-) 2 JCW (2019-2021), Porsche 911 (992) 3 Carrera S (2019-2021), Porsche 911 (992) 3.8 Turbo S (2020-2021), Renault Kadjar (HFE) 1.3 TCe (2020-2021), Renault Megane IV (BFB/KFB/LFF) (16-) 1.8 Renaultsport 300 Trophy-R (2019-2020), Seat Alhambra (711) (15-) 1.4 TSI (2018-2021) and Seat Leon ST (KL8) (20-) 2 TDI (2020-2021).

Oбновени хибридни, електрични и возила на течен гас (LPG) :

Audi RS7 (4KA) (19-) 4 TFSI MHEV (2019-2021), Audi S7 (4KA) (20-) 2.9 TFSI MHEV (2020-2021), BMW 3 Series (G20/21) (18-) 2 318d MHEV (2020-2021), BMW 4 Series Coupe (G22) (20-) 2 420d xDrive MHEV (2020-2021), BMW X3 (G01) (17-) 2 sDrive 18d MHEV (2020-2021), Dacia Dokker Pick-Up (TBA) (17-21) 1.6 SCe 110 LPG (2018-2020), Dacia Lodgy (J92) 1.6 SCe 110 LPG (2018-2019), Kia XCeed (19-) 1.6 CRDi Hybrid (2020-2021), Land Rover Range Rover Sport (L494) (13-) 3 HST MHEV (2019-2020), Land Rover Range Rover Sport (L494) (13-) 3 SDV6 Hybrid (2015-2017), Renault Captur II (XJB) (19-) 1.3 TCe 140 Hybrid (2020-2021), Renault Clio V (XJA) (19-) 1 TCe 100 LPG (2019-2021) and Renault Twingo III (B07) (14-) 1 SCe 70 LPG (2015-2018).

Oбновени лесни комерцијални возила LCV во овој месец :

Ford Tourneo Custom (’12) 2 EcoBlue TDCi MHEV (2020-2021) and Toyota Proace City/Proace City Verso (19-) 1.2 (2019-2021).

ПОДОБРУВАЊА НА ФУНКЦИОНАЛНОСТИТЕ 

Направени се и бројни подобрувања на функционалноста на модулите со кои треба да се подобри искуството на корисниците и подобрување на ефикасноста на сервисните работилници.

Продолжува континуираното развивање и подобрување на најдобрата Европска – датабаза.